Multiboot Toolkit - UEFI/Legacy Destekli

SeLoRe Bilgisayar Genel Yorum Yaz

Multiboot Nedir

Öncelikle multiboot nedir, ne amaçla ihtiyaç duyarız, bunu açıklamaya çalışacağım. Multiboot (Çoklu Önyükleme); bir diskin farklı işletim sistemleri, çeşitli araçları, önyüklenebilir image dosyalarını seçenek sunarak çalıştırabilecek şekilde ayarlanmasıdır.

Bu Multiboot Sistemin Özellikleri Neler

Bu bahsedeceğim multiboot sistem internetten indirmiş olduğunuz orjinal veya modifiyeli windows iso dosyalarını hiç bir işleme gerek kalmadan (NT6,FiraDisk vb.) direk USB ye kopyalayıp sistemi kurmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca hem UEFI hem de Legacy biosları destekliyor.

Hadi Başlayalım...

Öncelikle gerekli dosyalarımızı indirelim.

Multiboot Toolkit 2.2.0 Orjinal Site Linki : 
Toolkit 2.2.0

İşletim sistemlerini ISO ve WIM'den kurulum için gereken Module Dosyaları : 
WinSetup.ISO.Module_(ISO.method)

[ 01 ] Install Multiboot dosyasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştıralım.

multibootBu aşamada enter veya space tuşuna basıp devam ediyoruz.

multiboot-2Burası çok önemli; tavsiyem, bilgisayara bağlı başka bir harici disk varsa çıkarın, sadece multiboot kurmak istediğiniz USB bellek takılı olsun. Ben kurulumu 64 gb lık bir USB belleğe yapacağım ve bu yüzden yazıyorum ve entera basıp devam ediyorum.

multiboot-3Bu multiboot sistem USB belleğinizi MULTIBOOT(NTFS), ESP1(FAT32), ESP2(FAT32) olmak üzere 3 bölüme ayırıyor, eğer bu belleği sadece format atmak ve bakım onarım araçlarını çalıştırmak için kullanmayı planlıyorsanız entera basıp devam edin, ama hayır ben içine müzik atıp arabada dinlemek için de kullanmak istiyorum derseniz boyutu değiştirebilirsiniz. Örneğin yaklaşık 4GB lık bir müzik alanı oluşturmak için 4000 yazıyoruz. Entera basıp devam ediyoruz, kurulum başlıyor. Kurulum bitince DOS ekranı otomatik kapanacaktır. Son olarak USB yi araba teybinin tanıması için bootice programının Part Manage seçeneğinden ESP1 bölümünü seçip Unhide ve Set Accessible tıklayıp müzik dosyalarımızı da ESP1 bölümüne kopyalıyoruz.

ISO dan Windows Kurulum Modülü

Bu multiboot sistemde eklemek istediğiniz araçları modül olarak kurmanız gerekiyor. Şimdi de modifiye windows iso dosyasından windows kurulumu için gerekli modülü kuracağız.

İndirmiş olduğumuz WinSetup.ISO.Module_(ISO.method) dosyasını Modules klasörü içerisine kopyalıyoruz. Ardından [ 02 ] Install Modules dosyasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırıyoruz.

modulBu aşamada enter tuşuna basıp devam ediyoruz.

modul-1Kurulum multiboot USB belleğimizi otomatik olarak buluyor ve kurulumu başlatıyor.Kurulum tamamlandığında DOS ekranı otomatik kapanacaktır.

Windows Kurulumu

İnternetten indirmiş olduğunuz orjinal veya modifiye iso dosyalarını multiboot USB nizde herhangi bir yere kopyalayabilirsiniz; fakat düzenli olması açısından ISO klasörü içerisinde toplayabilirsiniz. 

multiboot-home

Bilgisayarı yeniden başlatıp USB den boot ediyoruz. Ana menüden Install Windows 7-8-10 (with ISO-Wim Method) seçiyoruz.

Windows işletim Sistemini ISO üzerinden kur, seçiyoruz.

Dosya seç, tıklıyoruz.

Windows kurulum ISO sunu USB bellekte nereye attıysanız bulup seçiyoruz. Sonrası klasik windows kurulumu.

Son olarak multiboot USB nize eklemenizi tavsiye edeceğim bir modül daha var, Sergei Strelec. İçerisinde USB den çalışan windows işletim sistemi, çeşitli bakım, onarım, kurtarma, windows şifre resetleme gibi uygulamalar mevcut. Dosyayı indirdikten sonra ISO dosyasını Modules klasörü içerisine kopyalayıp yukarıda anlattığım gibi modül kurulumu yapıyoruz.

Bu multiboot sistemimin kaynağı; niemtin007

Paylaş

Yazar Hakkında

SeLoRe

Facebook Twitter Google+

Herhangi bir konuda sorunuz varsa soru-cevap bölümünden sorabilirsiniz. İstek, şikayet ve önerilerinizi iletişim bölümünden yazabilirsiniz.